Sözle Fotoğraflar 30 – Avrupa 4/4

Saudade *

T. abi yıllar sonra Londra’ya varınca, Victoria tren istasyonuna gitti. Ne kaybolan yolculara yardım eden gönüllü yaşlı hanımlar, ne de onların tavsiye ettiği otel vardı. Thames nehrinin kıyısındaki, bir benzeri İstanbul’da, Sultanahmet meydanında bulunan Obelisk’e kadar yürüyüp yolun karşısından Charing Cross istasyonu tarafına geçti. Gecelerini istasyon girişinde geçirdiğini söyleyen Londra’lı bir kimsesizle konuşmuş olduğu parkta oturdu.

Kimsesizler, artık, yıllar öncesinin kimsesizinin söylediği gibi, geceleri, mukavvadan yatakları, gazete kağıdından yorganları ile istasyona sığınmıyorlarmış. Şehrin ötesine, berisine dağılmışlar.

T. abi daha sonra Priory Road’a gitti. Buradaki ıssızlık ürkütücüydü. Diğer odalarına, Naziler’den kurtulan Avusturyalı Fritz’in, Güney Afrikalı bir öğrencinin, bebekleriyle İngiliz bir çiftin sığındığı, kalmış olduğu evin önünden geçip bir üst sokağa saptı. Burada eskiden Doris Cafe vardı. Doris sabahları kahvaltıda o güzelim tost üstü yumurtaları ne yapar eder herkese yetiştirirdi. Doris Cafe’nin olduğu yer şimdi bir çiçek dükkanıydı . Dükkanın önündeki adama, “burada eskiden Doris Cafe vardı” deyince “burada hiçbir zaman Doris Cafe diye bir yer olmadı”, dedi adam.

Priory Road’da yürümeye devam etti, T. abi. Nihayet o evin önüne gelince birden perde açılıverdi. Onun silüeti kayboldu belirir belirmez. “O olamaz, bu kadar zaman sonra!”

Ne bir şeyler attı cama aklından geçirdiği gibi, ne de kapıyı çaldı. Bekledi…Sonra, ana caddeye çıktı. Caddenin eskiden hiç bilmediği, hatırlamadığı yönünde yürümeye devam etti.

———————————————

* Kökeni 13. yüzyıla giden, başka lisanlara kolay çevrilemeyen Portekiz’ce bir kelime. Geçmişe nostaljik özlem, kaybolmuş anlardan sızan kırık hüzünler, yokolmuş mekanlar, solmuş yüzler, kayıp isimler anlamında. Müziği Fado.

Advertisements
This entry was posted in Sözle Fotoğraflar and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s