Sözle Fotoğraflar 28 – Hayata Dönüş

Handel, hiçbir zaman bestelenmemiş, hiçbir zaman bestelenmeyecek olan bir müzik eşliğinde dans ediyordu. Ölüm meleği odanın diğer ucundaydı. O da dans ediyordu. Ölüm meleği artık yorulan Handel’in divana uzanmasına yardım etti. Handel’in yüzünde ve odada oluşmaya başlayan sükunet içinde dans ederek usulca uzaklaştı.

George Frederic Handel, bu rüyayı elli iki yaşında felç geçirip dört ay boyunca hiçbir hayat belirtisi olmadan yatması öncesi görmüştü. Dört ayın sonunda mucizevi bir şekilde iyileşti. Eski ve o müthiş hırsıyla yeniden çalışmaya koyuldu, yeni besteler yaptı. Fakat, kraliçenin ölümü, savaşlar, Thames nehrini donduran şiddetli kış derken, Londra’nın salonları boş kaldı, alacaklılar yine sıkıştırdı, borçlar yine birikti: “Yine herşey bitti, Allahım. Niçin beni yine yüzüstü bıraktın?”

Handel bundan sonra sokaklarda çaresiz ve ümitsiz dolaşmaktadır. Küçümseyici bakışlardan kaçınmak için, geceleri. Thames’in kıyısından uzun süre nehre baktığı o gece Green Park’ta, en kuytu köşedeki çınar ağacının altında geçti.  St. James’s Street üzerinden Brook Street’e, evine dönerken yağmur çok şiddetliydi. Göz yaşları ile birlikte akıyordu.

Çalışma odasında uzun zamandan beri bomboş olan masasının üzerindeki dosyaya önce bakmadı bile. Sonra ilk sayfadaki “Mesih” başlığını gördü. Charles Jennens tarafından gönderilmiş olan Oratoryo metni “Teselli bul” diye başlıyordu. “Teselli bul!” Ne güzel bir sözdü bu… “Hor görülmüştü” sözleri küçümseyici bakışları geri getirdi. Ama, sonra, “Başınızı yukarıya kaldırın”ve “Hallelluya! Halleluya! Halleluya!”

George Frederic Handel “Mesih” oratoryosunu üç hafta odasından hiç çıkmadan besteledi. İlk seslendiriliş Londra’dan uzakta, Dublin’de yapıldı ve muazzam bir kalabalık tarafından nefesler tutularak izlendi. Orkestrayı Handel yönetiyor ve org çalıyordu. Bu eserini, Handel, her yıl Londra’da çaldı, gelirini teselliye muhtaç olanlara bağışladı.

—————
Stefan Zweig’ın, “Yıldızın Parladığı Anlar başlıklı” kitabındaki “Yeniden Hayata Dönüş” adlı yazısından yararlanılmıştır (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ankara). Diğer kaynaklar: The World of Music, An Illustrated Encyclopedia, Newyork, 1963. Messiah, The English Concert and Choir, Archiv Production, London, 1988.

Advertisements
This entry was posted in Sözle Fotoğraflar, Tarih and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s