Sözle Fotoğraflar 25 – Kumandan

Saat 15: 00.
Lugaş Askeri Kuvvetleri Merkez Karargahı. Kırmızı Alarm. Bütün izinler iptal edildi. Karşı devrimciler sancağı ele geçirmek üzere saat 04: 00 itibariyle dört koldan merkeze doğru yürüyüşe geçecekler. Kumandan Leruk’un görevi ana sancağı korumak. Silahlar birliğe dağıtıldı. Emir yazılı olarak Leruk’ta.

Lugaş Askeri Kuvvetleri rütbe olarak sadece kumandanlığı tanır. Çünkü denir, madem ki her asker, en az bir başka askerin kumandanıdır ve bir erin bile kumandanı olduğu ondan daha kıdemsiz en az bir başka er vardır, o zaman herkes kumandandır. Hiyerarşinin en altındaki asker istisna olarak kabul edilmiştir.

Üniformalarda da kumandanlık ayırt edici her hangibir işaret yoktur. Her kumandandan kimin daha çok kumandan olduğunu hemen idrak edip ona göre davranması beklenir. Fakat, mesela, Kumandan Leruk bir seferinde bir başka kumandana (Lek) “bu ne laübalilik, esas duruş !” diye bağırdıktan sonra, ancak, kendisinin değil de Lek’in kumandan olduğunu anlayabilmişti. Bir başka sefer ise, kendisinden daha kıdemsiz bir başka kumandan (Lergu) Leruk’tan esas duruşunu göstermesini istemiş, durum anlaşılıncaya kadar Lergu ile Leruk küfürleşip tekmeleşmiş, birbirlerini ısırmışlardı.

Saat 23:00.
Tanklar gizlice Merkezi kuşattılar. Leruk karagahın uzun koridorunda aşağı yukarı yürüyordu.

Koridorun her iki tarafındaki kumandanlık odalarında kumandanlar dört kol iskambil oynuyorlardı. Kumandan Bıyık (hiçbir, sözlü-yazılı “bıyık olmaz!” emrini dinlemediği için), Kumandan Aslan Yürekli Yufka (dertli gözüken her kumandanla o da hemen dertlendiği için), Kumandan Oniki Bir (her öğle yemeğinden bir saat öncesinden itibaren yemek tarifleri yapmaya başladığı için) ve Kumandan Orası Neresi de (içkili olduğunda sevgilisinin telefon numarası yerine yanlış telefon numaralarına ilan-aşk ettiği için – bir keresinde en büyük kumandanın numarasını çevirmişti) iskambil oynayan kumandanlar arasındaydı.

Saat 00:00.
Yere, üniformalar içinde, silahlı olarak, saat tam 04:00’da kalkmak üzere yatıldı. Aynı odada, Leruk’un sağında Lek solunda Lergu yatıyordu. Onlar diğer sancakları korumakla görevlendirilmişlerdi. Yazılı emir Leruk’un cebindeydi. Ya kalabalık dur emrini dinlemezse? Silahlı da değilseler. Yazılı emir ateş diyordu. Leruk sonunda emri uygulamamaya karar verdi. Lek’e ve Lergu’ya açılmak istemiş, ikisi birden, hemen, “bunlardan biri karşıma çıksa da ben vursam” demişti. Öte yandan, Lek’in Magneton savaşında kendi askerlerine kızıp üzerlerine ateş açtığı rivayet edilirdi. Ya Leruk ile aralarındaki eski anlaşmazlıkların da intikam hırsıyla bunların ikisi birlikte “işte karşı devrimci, yanımızda!” deyip oracıkta onu vursalar?

Saat 04:00.
Kırmızı Alarm’ın iptal haberi geldi. Yürüyüşe geçen yoktu. Bu alarm niçin verilmişti?

İktidarı ele geçirme antremanı yapan iki ayrı kumandan teşkilatının (birine Lek, diğerine Lergu dahildi), aynı alarmı, aynı bahane ile, aynı zamanda, birbirlerinden habersiz olarak verdikleri sonradan anlaşılacaktı.

Advertisements
This entry was posted in Sözle Fotoğraflar and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s