Sözle Fotoğraflar 17 – Şeyh Baba

Şeyh Baba, 1920’lerde ‘Mecburi İskan’a tabi tutularak, Doğu vilayetlerinden Batı vilayetlerine sürgüne gönderilen  Kürt din adamları arasındaydı. İstanbul’da Edirnekapı’da oturduğu evin kapısının önünde iki polis, odasında yanında iki ayrı  kılıf içinde Kur’an ve Şeref Han’ın Şerefname’si devamlı dururdu.

Çocuklarını ana dillerinden korumak için onların yanında Kürtçe konuşamadıklarını söyleyen  yakınlarına üzülür, onları anlar, olsun derdi. Devrin bazı yöneticilerine güvendiği için kendini suçlardı.* Bitlis’e döneceği günü bekler, bir gün döneceğine inanırdı. Uzun, beyaz sakalından gizlice süzülen bir iki yaş damlasıyla üç kere seccadesini ıslatmıştı.

Şeyh Baba’nın doyum olmaz sohbetlerini dinleyebilen o günlerin gençleri yaşlılık günlerinde “Ya Hazreti Şah Ya Hazreti Pir” diyerek onu hatırladılar. Ne onlar Şeyh Baba’nın anlattıklarını zamanın gençlerine anlattılar, ne de gençler onlara Şeyh Baba’yı sordular. Ne var ki, Şeyh Baba bazı bilgileri isimlerini koyduğu bebeklerin isimlerinde gizlemişti.

Çok az yemek yerdi Şeyh Baba. Sabahleyin erkenden kalkılıp Bitlis köftesi yapıldığı, Bitlis’te olduğunu kalbinde hissettiği günler hariç. Hele bir de beraberinde Çorti taplaması varsa.

Şeyh Baba, 1943’te seksen yaşlarında vefat etti. Cenazesinin de memleketine gitmesine izin verilmedi. Gönülleri razı olmayan yakınları bir zaman sonra bir gece yarısı Eyüp’teki mezarını açtılar. Gizlice getirdikleri sandığa önce sığmadı Şeyh Baba. Sonra birden sığıverdi. Ayaklarını geriye çektiğine inandılar.

Şeyh Baba kargo olarak kargolarla birlikte dönebildi memleketine.

—————————————-

* Tarihi arkaplan: Musa Anter, Hatıralarım, Istanbul, 1992, s.87-88.

Advertisements
This entry was posted in Sözle Fotoğraflar, Tarih and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s