Sözle Fotoğraflar 15 – Üsküdar’da Noel

Noel ağacı camın önünde, köşede. Masa kuruldu. Müdavimler ve bir çok defa bir daha gelmeyen ilk defa katılacaklar gelmek üzereler. Hindi bir kaç saattir fırında. Melek hanımın  ünlü ekmek sosu hazır. Noel bu yıl Ramazan ayına rastladı. Haliç’te güneş batınca minarelerinin kandillerini yakan eski şehir Üsküdar’a yaklaştı. Melek hanım göremeyeceğini bildiği halde Üsküdar’daki komşusu Şemsi Paşa camiinin de minarelerini görmeye çalıştı.

Hava artık iyice karanlık. Odanın ışıkları söndürüldü. Süleymaniye camiinin kandilleri ile birleşen Noel ağacının mumları yanıyor. Türkiye’ye gelirken (Melek hanımın adı o zaman Angela’ydı) getirilen uzun çalarlar pikaba  kondu. Artık hiç kimse konuşmayacak. Noel şarkıları çalıyor. Kumbayah, My Lord (Rabbim), The Old Year Now Away Is Fled – Greensleeves (Eski Yıl Uçup Gitti Uzaklara Şimdi ), Noel d’ autresfois (Eski Noeller) ve Silent Night’la (Sessiz Gece) birlikte Melek hanımın rahmetli  eşi Tahir beyin Noel’de mutlaka çalınmasını istediği “Dağlar ile Taşlar ile” ilahisi de pikapta. (İstanbul’a ilk geldiği günlerde Tahir beyin zevcesiyim yerine cezvesiyim demişti yanlışlıkla telefonda.)

“Dağlar ile Taşlar ile Çağırayım Mevlam Seni” ye sıra gelince Melek hanım asırlık çini sobasının yanında duran sine kemanını aldı. İlahiye eşlik etti. Sonra, ilk defa bu Noel’de, Bach’ın 1 numaralı Cello Suiti’nden Sarabande’ı çaldı.

Misafirlerini yola koyarken Melek hanım yine “Acaba gelecek yıl buluşabilecek miyiz ?” diyecektir.

Advertisements
This entry was posted in Sözle Fotoğraflar and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s