Sözle Fotoğraflar 9 – İkinci El

Bir çok sahaf dükkanının girişinde karton kutular içinde eski fotoğraflar var. Tanesi elli kuruş, bir lira, iki lira. Sahaflara satılan kitapların içinden çıkan, doğrudan satılan, çöplüklerden toplanıp sahaflara getirilen. Çoğu tarihsiz, isimsiz, siyah beyaz, yakınlıkları yok, varsa bile birbirine karışıp uzaklaşmış. Eski fotoğrafların müşterileri, çekildikleri zamanları, mekanları merak edenler, beğenenler. Müşteriler arasında  neşeli insanların fotoğraflarına bakarak mutluluk hayali kuranlar da var…

T. bu fotoğraflara pek bakmak istemezdi. Bu defa, altı eski fotoğrafı kutudan çıkardı. İlkinde, papatyalarla süslü bir çimenlik üzerinde oturan bir erkek bebek gülümseyerek sağ elinin işaret parmağı ile fotoğrafta görülmeyen bir yeri gösteriyordu. İkincisi bir genç kız fotoğrafıydı. Arkasında, “ Kardeşim N. bu resmime albümünün sayfalarında yer verdiğine teşekkür ederim. İsterim ki güzel kalbinin yapraklarında da yer veresin.” yazılıydı. İmza vardı, okunmuyordu. Üçüncü fotoğraf bir düğünde çekilmişti. En arkadaki sıranın ortasındaki damatla gelinin her iki tarafında ve öndeki iki sırada çoluk çocuk, yaşlı genç akrabalar, arkadaşlar, tanıdıklar… Dördüncü fotoğrafta önü bahçeli, üç katlı küçük bir apartmanın kenarında yaşlı bir kadın bir kediye yemek veriyordu. Beşinci fotoğraf deniz kenarında büyük bir kayanın üzerinde oturan kravatlı bir gence aitti. Fotoğraf makinesinden çekiniyormuş gibi önüne bakıyordu. Sonuncu foğoğrafta ise küçük bir odadanın bir köşesindeyiz. Bir sehpanın etrafında oturan biri erkek üç kişi neşeyle kadeh kaldırıyor. Altmış yaşlarındalar. Sehpada meyva tabağı ile iki şişe var. Hemen arkalarında duran televizyonun üzerinde üç mum, bizim solumuzda bir büyük saksı, her iki duvarda altı resim. Üçü çiçek resmi, biri manzara, biri seçilemiyor. Altıncısı ortada oturan hanıma benzeyen genç bir kız fotoğrafı.

T. elindeki fotoğrafları kutuya aldığı gibi ayrı ayrı bırakmak üzereyken vazgeçti. Sahaftan bir zarf istedi. Altı fotoğrafı zarfa yerleştirdi. Zarf içinde, birlikte, kutunun altlarına doğru usulca bıraktı elindeki altı fotoğrafı.

Advertisements
This entry was posted in Sözle Fotoğraflar and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s