Sözle Fotoğraflar 3 – Geçit

“Yeni ülkeler bulamayacaksın, bulamayacaksın yeni denizler. Hep peşinde, izleyecek seni durmadan şehir.” (Konstantin Kavafis, Şehir)
 
“Sabah, evlerin arasına ışığı ve gölgeyi (ışığın değişik tonlarını) bırakarak şehre yayılıyor. Işığın kaynağı güneş değil  şehrin kendisi sanki. Çünkü, duvarlardan ve evlerin damlarından yayılmakta. Fiziki olarak değil, sadece  orada oldukları için.” (Fernando Pessoa, The Book of Disquiet-Huzursuzluğun Kitabı)
 
“İstanbul bana kalabalık içinde bir yalnızlık olduğunu hatırlatır hep.” (Orhan Pamuk, Manzaradan Parçalar)
 
“Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında; Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum, Yolumun karanlığa saplanan noktasında, Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.” (Necip Fazıl Kısakürek, Kaldırımlar)

 

Güney Afrika’lı ressam Diana Page’in “Passage” (Geçit) adlı karakalem resminde, şehirde siyah, karanlık bir zemin üzerinde yürüyenleri görüyoruz. Her iki tarafta ışıldayan  beyaz duvarlar ileride evlerin pencerelerinin de belirmesiyle birbirlerine yaklaşıyorlar. Yaklaşan duvarların oluşturduğu geçitten, grinin tonları  kalıplar halinde dumanlaşıp genişleyerek karanlık zeminin yansıması olarak yükseliyor. İki duvar arasında asılı bir vinç duruyor sanki.

Geçitin yakınlarında solda üç dört kişi konuşmaya çalışıyor. Sağ tarafta, beyaz, yarım bir gölge, biraz ileride birlikte gibi gözüken ama birlikte olmayan üç kişi var. Hemen önümüzde, uzun boylu veya yakınımızda oldukları için uzun boylu olduklarını sandığımız iki kişi ayrı ayrı yürüyor. Biri bir şey taşıyor, diğerinin hemen önünde bir başka yürüyen var. Gri gölgeler halinde, arkalarına bakmadan yürüyenlerin başları ve omuzları hafifçe öne eğik. Geçite mi, beyaz duvarlara mı yöneldikleri tam olarak belli değil.

Solumuzda, karanlık yolun üzerinde de beyaz ışıltılarını koruyan üç kişi bir şey çalıp söylüyorlar, resimdekilere bakarak.

Advertisements
This entry was posted in Diana Page - Charcoal Drawings / Karakalem Resimler, Sözle Fotoğraflar and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s